کارکال کجاست؟ – همه چیز در مورد کارکال

کارکال کجاست؟ – همه چیز در مورد کارکال

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

کویر یکی از مقاصد جذاب برای همه در فصل پاییز و زمستان می باشد که از همین رو تور های گردشگری تور های کویر را برگزار می کنند. ورزش های پر هیجان کویری، رمل های شنی، دریاچه های نمک و شب های پر ستاره از جاذبه هایی است که می تولن در کویر یافت کرد.

کویر کاراکل در یزد که نام دیگر آن کویر صادق آباد می باشد، این کویر محل سکونت گونه ای از گربه سانان زیبا به نام کاراکال می باشد که اسم این کویر از نام این گربه گرفته شده است.

معرفی کویر کاراکال در یزد

کویر کاراکال در یزد اسمش همانطور که گفته شد از روی اسم گربه سیاه گوش ایرانی گرفته شده است و ایرانیان از هوش این گربه برای شکار های خود استفاده می کردند. پوشش گیاهی خاصی در این کویر وجود ندارد و به ندرت میتوان گیاه خاصی پیدا کرد. از جمله گونه های گیاهی که در این کویر مشاهده شده است می توان به بوته های نسیو و اسکنبیل اشاراه کرد. همچنین در مرز شن زار و نمک زار ها می توان درختچه های گز را مشاهده کرد. از نکات مهم برای دسترسی به این کویر این است شما جاده ای آسفالتی وجود دارد که شما را تا مقصد همراهی خواهد کرد.

از جمله تفریحاتی که شما می توانید در این کویر انجام دهید می توان به شتر سواری، موتورسواری، سافاری، غلت خوردن از بالای تپه ها و پیاده روی در نخلستان ها که هر کدام می تواند برای خود جذابیت خاصی داشته باشد اشاره کرد. همچنین شما می توانید در اقامت گاه های سنتی که در این کویر وجود دارد شب را تا صبح همراه با آسمان پر از ستاره طی کنید. به گردشگرانی که علاقه زیادی به زیبایی و سکوت دارند یک سفر کویر پیشنهاد می شود چرا که کویر با دوری از شلوغی های روزمره و آسمانی زیبا می تواند شما را به آرامش برساند.

جاذبه های گردشگری کویر کارکال

نخلستان ها و شب های پر ستاره کویری

کویر کاراکال در یزد هماننده سایر کویر ها در ایران بستری مناسب برای انجام فعالیت های خاص می باشد. تپه ها شنی و نخلستان هایی وجود دارد که شما فقط باید محو تماشای آن ها شوید. گرد آتش نشتن و خوردن چای زغالی در زیر آسمان پر ستاره کویر هم می تواند برای خیلی هت جذاب باشد بخصوص اگر در برنامه تور خود ستاره شناسی هم داشته باشید. کویر کاراکال در یزد همچنین دارای حیات وحش جذابی می باشد که شما می توانید از پرندگان و حیوانات کویری بازدید کنید.

خانه وحشی باقفی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کویر کاراکال در یزد می توان به خانه شاعر بزرگ ایرانی وحشی باقفی اشاره کرد که از قرن 10 میلادی در این منطقه باقی مانده است. این خانه با معماری زیبا و خاص خود جزو آثار ملی ایران محسوب می شود که سالانه گردشگران زیادی برای دیدن آن به این کویر سفر می کنند. این خانه در مسیر کویر کاراکال در یزد قرار دارد که شما قبل از ورود به کویر می توانید ار آن بازدید کنید.

حمام و آب انبار کاکامیر

از دیگر جاذبه های کویر کاراکال در یزد، حمام و آب انبار های کاکامیر هستند که از جمله بزرگترین آب انبار های بافق محسوب می شوند. این آب انبار ها باحجم 250 متر مکعب، در عمق 4 متری زمین و با پوشش آجر های گنبدی شکل یکی دیگر از زیبایی های این کویر هستند.

 

قلعه باقرآباد در بافق

در فاصله ی 2 کیلومتری از کویر کاراکال در یزد، در روستای بافق قلعه، باقرآباد واقع شده است. این قلعه زیبا یکی از دژ های تاریخی یزد می باشد که شما میتوانید از داخل کویر کاراکال آن را مشاهده کنید. این دژ، قلعه باقرآباد متعلق به دوران قاجار می باشد که به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان باقفی به منظور پناه گرفتن مردم از خطرات احتمالی و ذخیره سازی غلات احداث شد.

چگونه به کویر کاراکال در یزد برویم ؟

برای رفتن به کویر کاراکال در یزد باید ابتدا به سمت یزد بروید سپس جاده کویری را در 100 کیلومتری شهر بافق قرار دارد را طی کنید. در وسط های بلوار شهر بافق باید به سمت چپ بپیچید و با طی نمودن 15 کیلومتر نهایتا به روستای صادق آباد خواهید رسید که مویر کاراکال درآن واقع شده است. همچنین در این مسیر نخلستان های بی شماری وجود دارد که بازدید از آن ها و درخت های انار و پسته خالی از لطف نمی باشد.

 

تازه های مجله گردشگری الساسیر

دانستنی ها و اطلاعات گردشگری جهان - سفر را بهتر و علمی آغاز کنید

در کاشان از کدام نقاط بازدید کنیم
کارکال کجاست؟ – همه چیز در مورد کارکال
مهمترین توصیه های بهداشتی که باید در سفر رعایت کنیم
بستن منو