ویزای شنگن

ویزای شنگن

ویزای شینگن یکی از معتبرترین ویزاهای جهان است که با داشتن آن می‌توان به 26 کشور اروپایی سفر کرد. در واقع شینگن قراردادی است که بین این 26 کشور امضا شده تا افرادی که ساکن این کشورها هستند بتوانند بدون نیاز به اخذ ویزا از مرزهای یکدیگر عبور کنند. کشورهایی که شامل این قرارداد می‌شوند، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوونی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیختن‌اشتاین و سوئیس هستند که شرایط اخذ ویزا از آن‌ها یکسان است. ویزای شینگن انواع مختلفی از جمله ویزای توریستی یک بار ورود و ویزای توریستی چند بار ورود دارد. با اینکه مراحل دریافت ویزای شینگن در ظاهر کمی سخت و زمان‌بر است اما داشتن دانش و تجربه کافی این مسیر راحت و قابل دسترس می‌کند.

مطالب مربوط به ویزا کانادا

مقدمه

 شما با اخذ ویزای شینگن قادرید آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزای شینگن مجدد، به کلیه کشورهای عضو این اتحادیه سفر کنید، هرچند لازم است کشور محل ورود شما همان کشوری باشد که ویزا را برایتان صادر کرده است.
شما به عنوان یک گردشگر می‌توانید در صورت اخذ ویزای شینگن حداکثر تا ۹۰ روز در کشورهای این حوزه، بدون محدودیت تردد کنید و اقامت داشته باشید.
ویزای شینگن به پاسپورت شما از نظرسابقه و کیفیت سفرها اعتبار بیشتری می بخشد  و به اخذ ویزای کشورهای مانند کانادا، استرلیا و انگلیس کمک های زیادی خواهد کرد.
برای اخذ ویزای شینگن از یک طرف باید دارای تمکن قابل قبولی باشید و از سوی دیگر باید در سابقه خود سفر به کشورهای اطراف را نیز داشته باشید، شغلی معتبر نیز عامل مثبتی برای اخذ ویزای شنگن خواهد بود.
در صورتی که شرایط فوق را نداشته باشید یا مدارک را به صورت ناقص ارائه نمائید، ویزای شما ریجکت خواهدشد.

shu-Schengen

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن یک ویزای کوتاه مدت است که به افراد اجازه می دهد برای مدت خاصی تا 90 روز به هر یک از کشورهای عضو حوزه شنگن، برای اهداف گردشگری و یا کسب و کار سفر کنند.

ویزای شنگن رایج ترین ویزای اروپا است. دارنده این ویزا می تواند به منطقه شنگن وارد شود، آزادانه درون آن سفر کند و منطقه شنگن را از هر یک از کشورهای عضو ترک نماید. در منطقه شنگن هیچ کنترل مرزی وجود ندارد.

با این حال، اگر قصد تحصیل، کار یا زندگی در یکی از کشورهای شنگن را برای بیش از 90 روز دارید، بنابراین باید بجای ویزای شنگن، برای دریافت ویزای ملی آن کشور اروپایی درخواست دهید.

 

 1. ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa USV
 2. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa LTV
 3. ویزای ملی یا National Visa

 

ویزای اتحادیه شنگن

ویزای اتحادیه شینگن به افرادی تعلق می گیرد که به نوعی قصد اقامت موقت در اروپا را داشته باشند. اگر قصد سفر تفریحی به اروپا را دارید، ویزای شینگن به شما تعلق می گیرد. دارنده ویزای شینگن اجازه دارد هر شش ماه حداکثر بمدت 90 روز به کش.رهای عضو اتحادیه اروپا سفر کرده و در آنها اقامت کند.

بر اساس هدف متقاضی از سفر به هر یک از کشورهای عضو پیمان، ویزای اتحادیه شینگن به ۳ دسته ویزای A, B, C  تقسیم می‌شوند که طبعا یکی از آنها به متقاضی تعلق می‌گیرد.

 ویزای شنگن نوع A

نوع A درواقع ویزای ترانزیت فرودگاه است. مسافران نباید تحت هیچ شرایطی از فرودگاهی که در آن کشور مربوطه قرار دارد، خارج شوند. مسافران دارای این نوع از ویزای شینگن و ویزای کانادا می‌توانند دریکی از فرودگاه‌هایی که عضو پیمان هستند هواپیمای خود را عوض کنند و به مقصد دیگری که خارج از محدوده‌ی شینگن است راهی شوند.

ویزای شنگن نوع B

در برخی مواقع نیاز می‌باشد تا برای رسیدن به مقصد از داخل کشوری در منطقه شنگن عبور کنیم، در چنین مواقعی باید نسبت به دریافت ویزای ترانزیت دیگری با نام ویزای نوع b اقدام کنیم. با این ویزا حداکثر به مدت 5 روز اجازه‌ی حضور در منطقه‌ی شنگن را دارید و قبل از به اتمام رسیدن مهلت آن میبایست منطقه را به سمت مقصد مورد تقاضا ترک نمایید.

 ویزای شنگن نوع C

این ویزا بیشتر برای اهداف گردشگری مورد استفاده توریست‌ها قرار می‌گیرد، ویزای نوع C می‌تواند به صورت یکبار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود (مالتی پل) صادر گردد و معنای آن این خواهد بود که شما می‌توانید به دفعات قید شده در ویزایتان (در مهلت اعتبار ویزا) به حوزه شنگن سفر نمایید.
دارنده این نوع ویزا در هر بازه زمانی ۶ ماهه، می‌تواند ۳ ماه در حوزه شنگن اقامت داشته باشد، در ویزای چندبار ورود (مالتی پل)، شما باید در نخستین ورود، به کشور صادر کننده ویزا سفر نمایید، همینطور از دفعات بعد اجازه خواهید داشت به هریک از کشورهای حوزه شنگن ورود کنید. توجه داشته باشید که معمولا برای متقاضیانی که برای اولین بار به اروپا سفر می‌کنند، ویزای یکبار ورود با اعتبار ۱۵ روز اقامت صادر می‌گردد.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شنگن

با این ویزا افراد می‌توانند فقط به محدوده‌ی مشخصی که هنگام اخذ ویزا مشخص‌شده، سفر کند. مناطق دیگری که در این ویزا ذکر نشده‌اند فاقد اعتبار می‌باشد. به‌طورکلی ویزای LTV برای افراد دارای شرایط خاص مانند پناهندگان صادر می‌شود.

ویزای ملی و یا ویزای نوع D شنگن

ویزای ملی شینگن یا National Visa به افرادی تعلق می گیرد که برای برای مدت طولانی و به قصد تحصیل، کار و یا اقامت دائم به یکی از کشورهای حوزه شینگن سفر می کنند. ویزای نوع D بصورت سینگل و مولتی صادر می شود.

اگر فردی ویزای چند بار ورود D را داشته باشد می‌تواند به همه‌ی کشورهای خاک شینگن سفر کند.

افرادی که قصد چنین کاری را دارند باید دارای شرایط ذیل باشند:

دانشجویان بین‌المللی که در زمانی مشخص یعنی حداکثر یک سال و برای به انجام رساندن پروژه‌های خود به این کشورها سفر می‌کنند.

افرادی که می‌خواهند یکی از دوره‌های تحصیلی که در خاک این کشورها وجود دارد را شروع کنند. این افراد نیز ویزایی بااعتبار یک سال دریافت می‌کنند.

دانشجویانی که می‌خواهند در موسسه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای شینگن که دارای پژوهش علمی و آموزشی می‌باشند، شرکت کنند این ویزای شینگن و ویزای کانادا را پس از چک کردن سوابق دریافت می‌کنند.

کسانی که می‌خواهند تخصص خود را در یکی از این کشورها به اشتراک بگذارند مانند ورزشکاران و هنرمندان در این گروه قرار می‌گیرند.

افرادی که افراد مجبور به ترک کشور خود هستند و در فوریت‌های پزشکی این ویزای شیگن را دریافت می‌کنند.

Schengen visa in the passport

شرایط اخذ ویزای شنگن

 • مدارک متقاضی
 • شرایط سنی متقاضی (سفارت‌های اروپایی در قبال افراد مجرد زیر ۳۰ سال که سابقه سفر به اروپا نداشته‌اند، سخت گیری بیشتری اعمال می‌کنند)
 • سابقه سفر متقاضی
 • باید قصد از سفر مکرر و یا به طور منظم شما توجیه‌پذیر باشد
 • سوابق شما درست و قابل اطمینان باشد؛ به بیانی دیگر از ویزاهای یکپارچه قبلی و یا ویزاهایی با اعتبار محدود منطقه‌ای بر اساس قوانین استفاده شده باشد
 • وضعیت اقتصادی در کشور مبدا قابل قبول باشد
 • قصد واقعی شما از ترک محدوده شینگن پیش از پایان اعتبار ویزا توجیه‌پذیر و قابل اثبات باشد

مراحل درخواست ویزای شنگن

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شنگن

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن :

 1. تکمیل فرم درخواست ویزا به ازای هر فرد (به عنوان مثال فرم درخواست ویزای شینگن فرانسه)
 2. دو عکس رنگی بیومتریک و مناسب پاسپورت
 3. شناسنامه
 4. پاسپورت با حداقل 3 تا 6 ماه اعتبار از زمان شروع سفر، با حداقل 2 صفحه خالی
 5. مدارک شغلی و استخدام، مدارک و سوابق بیمه تامین اجتماعی
 6. پرینت گردش حساب مالی 3 ماهه اخیر
 7. نامه تمکن مالی
 8. مدارک ملکی نظیر سند خانه، اجاره‌نامه
 9. مدارک ازدواج و یا سایر مدارک توجیه‌کننده داشتن ارتباط خانوادگی در کشور مبدا
 10. مدارک توجیه کننده هدف از سفر و برنامه سفر دقیق با ذکر جزئیات
 11. بلیط رفت و برگشت پرواز
 12. رزرو هتل و یا دعوت‌نامه دوست و یا اقوام به عنوان میزبان در صورت اقامت در مسکن آنها (به همراه کپی پاسپورت و کارت شناسایی میزبان و مدارک اثبات اقامت وی در حوزه شنگن)
 13. بیمه مسافرتی بین‌المللی با حداقل پوشش درمانی 30.000 یورو برای کشورهای حوزه شنگن
 14. 60 تا 120 یورو پول نقد برای هزینه درخواست و هزینه‌های جانبی ویزا

و چنانچه متقاضی زیر 18 سال باشد به موارد زیر نیز نیاز پیدا خواهد کرد:

 • گواهی تولد
 • رضایت‌نامه یکی از والدین ( در صورتی که تنها با یکی از آنها می‌خواهید سفر کنید)
 • رضایت محضری والدین ( چنانچه قصد سفر بدون همراهی والدین و یا قیم قانونی را دارید)

چنانچه برای اهداف کسب و کار و بیزینس باشد:

 • دعوت‌نامه‌ای از یک شرکت معتبر و مستقر در حوزه شینگن برای شرکت در جلسه، رویداد و یا همایشی مرتبط با کار
 • قراردادها، فاکتورهای پرداخت‌شده و مدارک دیگری که ارتباط کاری شما را نشان دهد
 • گزارش سالانه و سایر مدارکی که فعالیت‌های کاری شرکت را به طور شفاف نمایش دهد
 • قرارداد، مدارک بیمه تامین اجتماعی و دیگر مدارکی که وضعیت فعلی استخدام شما در شرکت را نمایش دهد
 • بلیط شرکت در سمینار کاری که قصد شرکت در آن را دارید

چنانچه برای دانشجویان و دانش‌آموزان باشد:

 • مدرک ثبت‌نام در موسسه آموزشی
 • اثبات ثبت‌نام در کلاسها

تمام مدارک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان مورد درخواست سفارت ترجمه شوند و در روز انگشت نگاری توسط متقاضی به سفارت تحویل داده شوند. قطع عکس‌ها باید اندازه ۳٫۵ در ۴٫۵ سانتی متر باشد. پاسپورت متقاضی نباید کمتر از ۳ ماه اعتبار داشته باشد و ارائه پاسپورت‌های قبلی نیز الزامی است. حداقل پوشش بیمه مسافرتی برای ویزای شینگن ۳۰ هزار یورو است.

قیمت و هزینه اخذ ویزای شنگن

خدمات
همکار
مسافر
ویزای عادی(هلند، فرانسه، چک، اسپانیا، پرتغال)
300 یورو
350 یورو
ویزای مولتی(هلند، فرانسه، چک، اسپانیا، پرتغال)
400 یورو
450 یورو
ویزای ایتالیا
300 یورو
350 یورو
ویزای مولتی ایتالیا
400 یورو
450 یورو

هزینه درخواست ویزای شنگن

 

 • تقاضیان 13 ساله و بزرگتر: 60 یورو (در حدود 70.70 دلار آمریکا)
 • کودکان 6 تا 12 ساله: 35 یورو (در حدود 41.24 دلار آمریکا)
 • کودکان 5ساله و پایین‌تر: بدون هزینه، رایگان

البته در صورتی که قصد دارید تا برای ویزای ملی و طولانی‌مدت درخواست دهید، باید برای اطلاع از هزینه دقیق درخواست ویزای خود با کنسولگری سفارت شینگن در تماس باشید. همچنین چنانچه شامل یکی از دسته‌بندی‌های زیر شوید نیازی به پرداخت هزینه ویزای شینگن نخواهید داشت:

 • دانشجویان و مدرسانی که برای تحصیل و مشارکت در دوره‌ای آموزشی قصد بازدید از محدوده شنگن را دارند
 • محققانی از خارج از حوزه شینگن که برای اجرای تحقیقات علمی قصد سفر به حوزه شینگن را داشته باشند
 • نمایندگان سازمانی غیر دولتی و خیرخواهانه که 25 ساله و یا جوانتر هستند و قصد شرکت در رویدادی مرتبط با فعالیت سازمان خود را دارند
 • یکی از اعضای خانواده اروپایی EU/EEA که مشمول قانون Directive 2004/38 شود

باید توجه داشته باشید که در صورت صرف‌نظر از ادامه روند درخواست ویزای شنگن و یا ریجکت درخواست ویزا، هزینه پرداختی متقاضی به وی بازگردانده نخواهد شد.

 

دلایل رد شدن ویزای شنگن

وب سایت رسمی شینگن مهمترین دلایل رد شدن این ویزا را به شرح زیر عنوان کرده است:

 • مدارک جعلی؛ تحت هیچ شرایطی با مدارک جعلی برای ویزای شینگن اقدام نکنید، چون در ۹۹ درصد مواقع درخواست شما رد خواهد شد.
 • فعالیت‌های مجرمانه در گذشته و یا در حال حاضر
 • گذرنامه مخدوش و یا آسیب دیده
 • توضیحات ناکافی در مورد دلایل سفر
 • گذرنامه نامعتبر (پاسپورتی که در زمان درخواست از اعتبار آن کمتر از ۳ ماه مانده باشد)
 • نامه مرجع نامعتبر
 • عدم ارائه هدف مشخصی از سفر
 • عدم اثبات تمکن مالی برای سفر
 • ارائه گواهی تولد و یا ازدواج نامعتبر
 • بیمه نامه مسافرتی نامعتبر
 • ناتوانی در ارائه مدارک اسکان
 • وضعیت نامطلوب ویزای شینگن؛ مواردی همچون برنامه سفر غیر منطقی می‌تواند به ریجکت ویزای شما بیانجامد.

نکات ضروری برای دریافت ویزای شنگن

در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن باید به یک بحث مهم توجه داشت و آن اینکه کدی اختصاصی برای مسافرت‌های هر فرد وجود دارد که نشان دهنده تعداد دفعات مجاز تردد وی در این مدت ۹۰ روزه است. برای مثال فردی که کد مالتیپل شینگن در ویزای وی ثبت شده ‌باشد، می‌تواند ۹۰ روز اقامت مجاز خود در حوزه شنگن را در یک نوبت ۳ ماهه به پایان برساند یا این فرصت ۹۰ روزه را تقسیم کرده و در چند بار ورود از آن استفاده کند.

این در حالیست که اگر کد سینگل در ویزای شینگن فردی درج شده باشد، حتی در صورتی که تنها ۱ روز در منطقه شینگن اقامت داشته و اروپا را به هر دلیلی ترک کند و از اعتبار ۱۸۰ روزه ویزای وی نیز زمان بسیاری باقی مانده باشد، برای ورود مجدد به منطقه شینگن باید دوباره برای درخواست ویزا اقدام نموده و تا زمان صدور ویزای جدید حق ورود به هیچ یک از کشورهای این منطقه را نخواهد داشت.

به چند نکته مهم دیگر نیز در خصوص این ویزا در ادامه اشاره می‌کنیم:

 • برای درخواست ویزای شینگن از سفارت اتریشتمامی مدارک می‌بایست به زبان آلمانی ترجمه شود
 • همراه داشتن ۶۰ یورودر روز مصاحبه الزامی است
 • پس از صدور ویزا ضمانت نامه ۵۰ میلیون تومانیبه ازای هر نفر دریافت خواهد شد
 • در صورت ویزا نشدن درخواست، مبلغی بابت هزینه‌های جاری کم شده و مابقی مبلغ بازپرداخت خواهد شد

مدت زمان اخذ ویزای شنگن

بطور معمول از زمانی که متقاضی مدارک خود را تحویل کارگزاری یا سفارت خانه داده و مراحل انگشت نگاری و اسکن را انجام دهد تا زمان بررسی و صدور ویزا حدود ۲ تا ۴ هفته زمان می برد. این زمان به موارد مختلفی نیز بستگی دارد. معمولا سفارتخانه ها برای متقاضیانی که مدارک آنها کامل بوده و زمان کمی تا سفر آنها باقی مانده است اولویت در نظر می گیرد. از اینرو دیده شده است که در برخی مواقع مدت زمان اخذ ویزای شینگن یک هفته بوده است. نکته مهم دیگر در اخذ ویزای شینگن وقت سفارت است. با توجه به اینکه درخواست صدور ویزای کلیه کشورهای شینگن بطور آنلاین و از طریق وب سایت صورت می گیرد، تعیین وقت سفارت ممکن است از ۱ روز تا چند ماه بطول انجامد. متقاضیان اخذ ویزای شینگن از ۱۵ روز مانده به زمان حرکت می توانند برای اخذ ویزا و تحویل مدارک اقدام نمایند. حداکثر مدت زمان درخواست صدور ویزا ۳ ماه است. با توجه به این موارد متقاضیان باید زمان بندی و برنامه ریزی لازم برای اقدام در زمان مناسب را بعمل آورند. مدت زمان اقامت در منطقه شینگن بر حسب نوع ویزا متفاوت است. ویزای توریستی شینگن حداکثر ۹۰ روزه بوده و دارای ۶ ماه اعتبار است. البته برای افرادی که برای اولین بار اقدام به ورود به منطقه شینگن بصورت توریستی می نمایند مهلت زمانی اقامت ۱۵ روزه صادر می شود. مدت زمان اخذ ویزای شینگن برای تمام انواع ویزا تقریبا یکسان است.

بستن منو