در کاشان از کدام نقاط بازدید کنیم

در کاشان از کدام نقاط بازدید کنیم

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

کاشان یکی از محبوب ترین و معروف ترین مقاصد گردشگری در میان بازدیدکنندگان داخلی و خارجی می باشد. قدمت این شهر به 7500 سال می رسد و تپه ی سیلک گواه این ادعا می باشد. در واقع کاشان به نظر باستان شناسان به عنوان یکی از نخستین سکونت گاه های حیات بشری می باشد و خوشبختانه توانسته هنوز بافت تاریخی خود را حفظ کند. از این شهر کاشان دارای تنوع بالایی در مناطق و مراکز توریستی می باشد که میتوان آن ها به دسته های تاریخی، طبیعی و آیین های سنتی تقسیم کرد. ما در این مقاله به ذکر چند مورد از آن ها می پردازیم.

1.خانه بروجردی ها

شما در کاشان می توانید خانه ها و عمارت های قدیمی و شگفت انگیز زیادی را پیدا کنید که به واسطه ی معماری های منحصر به فردشان شما را تحت تاثیر قرار دهند. خانه ی بروجردی ها از جمله این خانه ها است که قذمت آن به دوران قاجار باز می گردد. ویژگی هایی که این خانه را نسبت به سایر منحصر به فرد می کند می توان به بادگیر های هلالی و قرینه آن اشاره کرد. این خانه تاریخی در خیابان علوی و محله تاریخی سلطان امیر احمد واقع شده است. صاحب این خانه به دلیل از بروجرد اجناس وارد می کرده و با تجار این شهر در ارتباط بوده است به حسن بروجردی معروف شده است.

2.غار نیاسر

یکی از شگفت انگیز و زیباترین جا هایی که در کاشان می توانید از آن بازدید کنید غار نیاسر می باشد. این غار در روستای نیاسر قرار دارد که به همین نام مشهور است. این غارعجیب یکی از محبوب ترین نقاط برای گردشگران در کاشان می باشد. این غار که به دست انسان ها احداث شده است قدمتش به 2000 سال می رسد. دلایل زیادی وجود دارد که علت احداث این غار را بیان می کند اما قوی ترین آن این چنین است که این غار مبنی بر انجام مراسمات آیینی و مذهبی ایجاد شده است.

3.بازار سنتی کاشان

یکی دیگر میراث ارزشمند کاشان، بازار سنتی کاشان می باشد که علاوه بر قدمت و معامری آن از بهترین بازار ها محسوب می شود. به طوری که در نوشته ها و اشعار بسیاری از مورخان، ایران شناسان و شاعران در مورد این بازار سخن گفته اند. این بازار کهن پیشینه ای متعلق به دوره صفویان دارد. در واقع بازار کاشان چندین قرن قدمت دارد. از مهم ترین بنا هایی که شما می توانید در بازار پیدا کنید بازار نو مسگر ها و فرخ خان امین الدوله غفاری اشاره کرد که به دلیل طراحی و معماری که داشته در کل ایران کم نظیر است.

4.قمصر کاشان

از زیباترین و خوش بو ترین نقاط ایران قمصر کاشان را می توان نام برد که همه آن را به گلاب خوش عطر و بویش می شناسند. سرزمینی سرشار از گل های محمدی که از اواسط فصل بهار این مکان به بهشتی بی نظیر در کره خاکی تبدیل می شود. هر ساله قمصر در این زمان معین مملو از گردشگران داخلی و خارجی بسیاری می باشد. مشاهده مناظر دشت های گل محمدی، استشمام بوی گل گلاب و حضور در مراسم گلاب گیری از بهترین کار هایی می باشد که شما می توانید انجام دهید.

5.شهر زیرزمینی نوش آباد

در نزدیکی شهر کاشان، در شهر نوش آباد شهری زیرزمینی وجود دارد که عمق آن از 4 تا 18 متر است. این غار تاریخی کاملا به دست انسان ها ساخته شده است. این شهر زیر زمینی دارای 3 طبقه و متشکل از اطاق ها، کانال ها، راه رو ها و چاه ها می باشد. این شهر زیرزمینی به مجموعه اویی نیز شناخته می شود. طبق تحقیق باستان شناسان قدمت این شهر زیر زمینی به پیش از اسلام باز می گردد. معماران و باستان شناسان معتقد اند این شهر که در ادوار مختلف مورد استغاده قرار گرفته است کاربرد نظامی و دفاعی داشته است. همچنین لازم است بدانید مجموعه اویی بزرگ ترین شهر زیرزمینی در جهان می باشد.

بی شک شهر کاشان، شهری زیبا و تاریخی و مملو از بوی گل هایی محمدی می باشد. توضیح همه ی مراکز و نقاط تاریخی، هنری این شهر در یک مقاله اکان پذیر نمی باشد. از دیگر نقاطی که در این شهر می توان به آن اشاره کرد، آرامگاه شاعر محبوب سهراب سپهری، آبشار نیاسر، موزه ملی کاشان، آتش کده خرم دشت، قدمگاه امام علی (ع)، مدرسه سلطانیه و … می باشد.

تازه های مجله گردشگری الساسیر

دانستنی ها و اطلاعات گردشگری جهان - سفر را بهتر و علمی آغاز کنید

در کاشان از کدام نقاط بازدید کنیم
کارکال کجاست؟ – همه چیز در مورد کارکال
مهمترین توصیه های بهداشتی که باید در سفر رعایت کنیم
بستن منو